Pałac w Miłkowie

Miłków to duża wieś (jedna z najstarszych w Karkonoszach), znajdująca się pomiędzy Jelenią Górą, a Karpaczem. To właśnie tu, w drugiej połowie XVII wieku, a dokładniej w 1667 roku, Carl Heinrich von Zierotin polecił wznieść spory, barokowy, dwukondygnacyjny pałac, założony na planie podkowy i nakryty dachem mansardowym.

Swój klasycystyczny styl i wygląd,Pałac w Miłkowie zawdzięcza jednak komu innemu, bo Johannowi Nepomucenowi Lodron-Laterano, który to odbudował budowlę, po mającym miejsce w 1768 roku pożarze. Wtedy też założono dookoła park krajobrazowy.

Następne zmiany wyglądu zewnętrznego i wewnętrznego pałacu, miały miejsce dopiero w XIX wieku i wprowadzili je podczas remontu kolejni właściciele – rodzina Matuschka.

Panorama Pałacu w Miłkowie z lotu ptaka

Pałac, przed II Wojną Światową należał jeszcze do rodziny von Schmettau. Po 1945 roku natomiast, wykorzystano jego wnętrza jako dom wypoczynkowy, a następnie jako dom opieki. Zabudowania folwarczne natomiast, objął PGR.

Dziś, (już od 1990 roku) okazały Pałac w Miłkowie leży w prywatnych rękach i stanowi hotel i restaurację o nazwie Pałac Spiż.

Więcej o: Pałac w Miłkowie.